ProcessMaker BPM 3 Serisi Stabil Sürümü 3.2 yayınlandı

ProcessMaker BPM 3 Serisinin yaz başında yayınlanan stabil sürümü 3.2, Ağustos sonu yayınlanan 3.2.1 ile tamamen mükemmelleşti. ProcessMaker BPM, iş süreç yönetimi sistemi 3 serisi, daha onceki 2 serisine gore birçok devrimsel yenilik içeriyor. Bu yazımızda bu yeniliklerden en temel olan Tasarım Aracı Dizayner daki değişikliklere değineceğiz.

Yeni Süreç Tasarım Aracı

ProcessMaker yeni sürümde, süreç tasarım aracını baştan ayağa yeniledi. Bilindiği üzere ProcessMaker tamamen web tabanlı bir süreç tasarımı yazılımıdır, bu yazılımda kolay kullanım ile yönetim ve raporlama bir bütün olarak sunuluyor. Daha önceki sürümlerde de mobil desteği vardı ancak yeni sürüm ile gelen ana değişiklilerden biri ise form tasarımının tamamen HTML5 destekli olması. Bu ProcessMaker BPM’nin tüm cihazlarda en efektif şekilde çalışması sonucunu doğuruyor.

Süreç tasarım aracındaki bir diğer yenilik ise yeni komponentleri barındırması. Özellikle grid tasarımı önceki versiyonda bin hayli zordu. Öyleki Grid ayrıca tasarlanıp formun içine gömülüyordu. Bu versiyonda ise doğrudan formun içinde sürükle bırak ile tasarlanabiliyor. Grid dışındaki diğer komponentler de yenilenmiş durumda. Yine önceki versiyonda kafa karıştırıcı olan “Bağımlı Komponentler” (Dependent Fields) konusu bu versiyonda oldukça sadeleştirildi.

Yeni Komponentler

ProcessMaker BPM 3 Serisi‘nin yeni 3.2 versiyonunda tasarım aracına yeni komponentler de eklendi. Bunlardan en önde olanı “Çoklu Dosya Yükleyicisi” (Multi File Uploader). Önceki versiyonda birden çok dosya yüklemek gerektiğinde harici bir yükleme formu (Input Documents) ile bu sağlanabiliyordu. Kullanıcı ana formda bilgileri girdikten sonra bu form ekrana geliyor ve dosyalar yüklenebiliyordu. 3.x versiyonunda ise artık buna gerek kalmadı. Doğrudan formun üzerinde istendiği kadar dosya yüklenebiliyor ve gösterilebiliyor. Bu da kullanıcı algısına daha net bir resim oluşturuyor.

Kuşkusuz en önemli yeniliklerden birisi de SubForm. Bu özellikle ile artık form tasarımında nesne tasarımı modeli (Object Oriented Dizayn) uygulanabilir hale geliyor. Örneğin birden çok formda yer alan bir bilgiler grubunu (Kullanıcı bilgileri gibi) ayrı bir form olarak tasarlayabilir, bu formu doğrudan ikinci bir formun içine ekleyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda alt form üzerinde yapacağınız değişiklikler, bu formun dahil edildiği tüm formlarda otomatik olarak değişecektir. Anlatması biraz karışık oldu ama, yazılım literatürüne aşina olanlar “Code reusability” dediğimde az çok ne anlatmak istediğimi anlayacaklardır. Önceki versiyonda sadece kopyala-yapıştır yapılabiliyordu ve bu da bakımda işleri biraz zorlaştırıyordu.

 

ProcessMaker BPM iş süreçleri yönetim yazılımı, yeni versiyonda daha birçok yenilik sunuyor. Bu ve diğer yeniliklere yeni yazılarımızda değinmeye devam edeceğiz. Şimdilik hoşçakalın.