ProcessMaker için Reportico Rapor Plugini

ProcessMaker BPM için Reportico Rapor Plugini

İstanbul Üsküdar Belediyesi için Processmaker BPM kullanarak bir İş Takip Sistemi projesi geliştirdik. Bu proje ile ilgili detaylı bilgi ve ekran resimlerini şu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir BPM projesinin en önemli ihtiyaçlarından biri de raporlamadır. ProcessMaker Enterprise Edition bünyesinde raporlama için pluginler barındırır ancak biz belediyede komünite sürümünü tercih etmiştik. Bu sebeple projenin raporlama ihtiyacı için rapor çözümlerini araştırdım. Ön koşullarım şunlardı:

Çözüm şirket stratejimize uygun olarak açık kaynak kodlu olmalıydı

Projede kullandığımız BPM paketi ile uyumlu mimaride olmalıydı

Birçok alternatifi inceledikten sonra Reportico da karar verdim. Reportico PHP tabanlı sade ve yeni bir açık kaynak kodlu rapor projesidir. Öncelikle Reprotico kullanarak kurumun ihtiyaç duyduğu raporları geliştirdik. Reportico ile, ProcessMaker’ın MySQL veritabanını kullanarak raporları ürettik. Ancak iki sisteme web tarayıcıdan iki ayrı link ile ulaşılıyordu. Rapor ihtiyacını karşılamıştık ancak iki parçalı sistemden benve kullanıcılar biraz huzursuzduk.

Açık Kaynak Kodlu sistemlerin en önemli artılarından birisi, bu sistemlerin entegrasyona tam açık olmasıdır. ProcessMaker bünyesinde bir plugin geliştirme yapısı barındırıyordu. Biz de bu yapıyı kullanarak, Reportico raporlarına doğrudan ProcessMaker’ın içinden erişilebilmesini sağlayacak bir plugin geliştirdik.

Üstteki resimde kırmızı çerçeve ile işaretlenmiş bölüm, ProcessMaker ana menüsüne, plugin tarafından eklenmiş Reportico rapor menüsüdür. Raporun üzerine tıklandığında sağdaki pencerede doğrudan rapor kriterleri görüntülenir, kriterler seçildikten sonra Devam butonuna basıldığında rapor doğrudan ProcessMaker içinde görüntülenmektedir.

Sonuç olarak iki sistemi tek ve bütünleşik bir yapıda birleştirmiş olduk.

Sign in to leave a comment
Özyurtlar Holdingde Süreç Yönetimi Projesi Tamamlandı
Selensoft, Özyurtlar Holding’de Süreç Yönetimi Projesini Tamamladı.